خلاصه کتاب قورباغه ات را قورت بده !

به نام خدا

کتاب : قورباغه ات را قورت بده

نویسنده : برایان تریسی

هرگز فرصت کافی برای انجام تمام کارها، مسئولیت ها وپروژه هایی که باید انجام دهید یا کتاب ها و مجلاتی که باید مطالعه کنید، وجود ندارد.

تنها در صورتی می توانید وقت و زندگی خود را تحت کنترل خود در آورید که بتوانید برخی کارهای کم اهمیت را متوقف سازید و به کارهایی بپردازید که واقعا می توانند در زندگیتان تحول ایجاد کنید. برای فهمیدن اینکه واقعا چه کارهایی می تواند باعث موفقیت شما در زندگی شود ایده بسیار ساده این است که : دریابید که افراد موفق چه می کنند و هما ن کارها را انجام دهید تا به همان نتایج برسید .

با به کار بستن این 21 اصل در زمینه کارایی فردی می توانید کارهایتان را سریعتر پیش ببرید. این اصول روی ارتقا سطح کلی بهره وری، عملکرد و بازدهی شما متمرکز می باشد. قورباغه شما در حقیقت بزرگترین و مهم ترین کاری است که باید انجام دهید. انتخاب مهم ترین کارتان ( یا هدفتان) ومتمرکز شدن روی آن و انجام سریع و صحیح آن کلید موفقیت شماست. 95 درصد موفقیت شما در زندگی و کار بستگی به عادت هایی داردکه در ظی زمتن در خود پرورش می دهید.

این عادت را در خود ایجاد کنید که هر روز صبح مهم ترین کارتان را انجام دهید. افراد موفق و تاثیر گذار کسانی هستند که مستقیما به سراغ کار های اصلی می روند و خود را موظف می دانند که آن کارها را با ثابت قدمی و تمام و کمال به اتمام برسانند.

موفقیت در انجام یک کار مهم باعث ترشح اندرفین (Endorphin ) در مغز شما می شود. اندرفین در شما احساس خلاقیت ، اعتماد به نفس و ارتقا به وجود می آورد. یکی از راه های رسیدن به یک زندگی عالی، موفقیت شغلی و رضایت کامل از خود این است که خود را عادت دهید کارهای مهم را آغاز کنید ( که دشوارترین مرحله انجام کارها ست) وآنها را به اتمام برسانید. در این صورت رها کردن کارهای مهم برایتان دشوارتر از انجام آنها خواهد شد و برای ایجاد عادت نیز تمرین کنید.

نکته قابل توجه دیکر این است که تصویر ذهنی شما از خودتان تاثیر بسیار مهمی روی رفتارتان دارد. چنین تصور کنید که فردی هستید که پیوسته کارهای مهم را به سرعت و به خوبی انجام می دهد .

اصل 1 :     مشخص بودن هدف مهم ترین دلیلی است که برخی افراد کارشان را سریعتر انجام می دهند چون اهداف و مقاصدشان کاملا مشخص است و از آنها منحرف نمی شوند.

یک روش عالی برای دستیابی به موفقیت : افکارتان را رئی کاغذ بیاورید. تنها 3 درصد مردم اهداف مشخص و دیکته شده ای دارند.

برای مشخص کردن اهدافتان روشی شامل 7 مرحله وجود دارد :

مرحله شماره 1 : دقیقا مشخص کنید چه می خواهید و چه کاری را باید انجام دهید. کارهایتان را اولویت بندی کنید.

مرحله شماره 2 : هدفتان را روی کاغذ بیاوید.

مرحله شماره 3 : برای هدف هایتا ن مهلت تعیین کنی.

مرحله شماره 4 : تمام کارهایی که برای رسیدن به هدفتان باید انجام دهید را لیست کنید .

مرحله شماره 5 : کارهایی که لیست کرده اید را اولویت بندی کنید .

مرحله شماره 6 : بلافاصله طرح خود را به مرحله اجرا بگذارید .

مرحله شماره 7 : هر روز برای رسیدن به هدفتان کاری انجام دهید .

هر روز در مورد اهدافتان فکر کنید و در ذهن خود مرور کنید. هر روز صبح مهم ترین فعالیتی که شما را به مهمترین هدفی که در حال حاضر دارید نزدیکتر می کند انجام دهید. از میان اهداف لیست شده، هدفی که بیشترین تاثیر مثبت را در زندگیتان دارد، مهم ترین هدف شماست.

اصل 2 :  

 برای هر روز از قبل برنامه ریزی کنید. الکس مک کنزی می گوید : کار بی برنامه دلیل هر شکستی است. هر یک دقیقه برنامه ریزی معادل 10 دقیقه صرفه جویی در انجام کار است. پس از تعریف هدف و لیست کردن کار هایی که باید قبل از آن انجام شود در واقع هدفتان را به فعلیت های مرحله به مرحله تقسیم نموده اید . سپس کارهایتان را اولویت بندی و زمان بندی کنید . لیست هر روز را شب قبل از آن روز تهیه کنید. این کار باعث می شود اغلب مواقع وقتی از خواب بیدار می شوید ایده ها ونگرشهایی پیدا کنید که با به کارگیری آنها می توانید کار خود را سریعتر پیش ببرید.

 

اصل 3 : 

 قانون 20/80 را در همه امور به کار گیرید. قانون 20/80 یعنی به طور مثال : 80 درصد نتایج حاصله شما نتیجه 20 درصد از فعالیت های شماست . قبل از انجام هر کاری تعیین کنید که این کار جز 20 درصد کارهای مهم هستند یا جز 80 درصد کارهای کم اهمیت ؟ از همین امروز تصمیم بگیرید که وقت خود را صرف فعالیت های معدودی نمایید که واقعا در زندگی شما تاثیر گذار است و وقت کمتری را صرف فعالیت های کم اهمیت نمایید .

 

اصل 4 :

 نتایج کار را در نظر داشته باشید. نتایج بالقوه هر کار یا فعالیت می تواند عامل تعیین کننده برای اهمیت واقعی ان کار باشد با این شیوه می توانید مشخص کنید که قورباغه بعدی شما کدام است. داشتن دید بلند مدت و آینده نگری نسبت به زندگی و کارهایتان می تواند تصمیم های کوتاه مدت و فعلی شما را بهبود دهد .

هدفی که می تواند بیشترین تاثیر مثبت را در زندگی شما بگذارد انتخاب کنید، برای رسیدن به آن برنامه ریزی کنید و بلافصله بر طبق برنامه دست به کار شوید.

 

 

اصل 5 :

روش الف ب پ ت ث را مدام به کار گیرید. این روش برای اولویت بندی کار هاست.

کارهای الف ( بزرگترین و زشت ترین قورباغه شما !)کارهایی هستد که اهمیت زیادی دارند و در صورت انجام ندادن آنها با عواقب جدی آن  مواجه خواهید شد.

کارهای  ب  کارهایی است که باید انجام دهید اما در صورت انجام ندادن آنها عواقب آن به اندازه ی الف شدید نیست .

کارهای پ کارهایی است که  انجام دادن آنها خوب است اما انجام ندادنش عواقبی ندارد .

کارهای ت کارهایی است که می توانید به دیگران محول  کنید تا برای انجام  کارهای الف زمان بیشتری داشته باشید.

کارهای ث کارهایی که می توانند حذف شوند بدون اینکه واقعا تغییری ایجاد شود

 

اصل 6 :

روی اهداف کلیدی تمرکز کنید. اهداف اصلی کارتان را مشخص و آنها را روی کاغذ بنویسید آنگاه هرکدام را ارزیابی کنید. کدام اهداف بیشترین تاثیر را روی کارتان دارند ؟ سعی کنید آنها را به بهترین نحو انجام دهید. در کدام اهداف عملکرد ضعیفی دارید. آنها را مشخص و برای بهبود پیدا کردن در هر یک از این زمینه ها هدفی معین نموده و برنامه ای طرح ریزی نمایید.

 

اصل 7 :

از قانون تشخیص ضرورت پیروی کنید. همیشه برای انجام همه کارها وقت کافی وجود ندارد اما برای انجام مهم ترین کارها وقت هست. قوی ترین ابزار ذهنی شما برای دستیابی به موفقیت، توانا یی تان در تشخیص اولویت کارهاست. برای اینکه روی مهم ترین کارها تمرکز کنید، می توانید با پرسیدن 3 سوال از خود همواره در هر شرایطی اولویت ها را تعیین کنید :

1.      با ارزش ترین فعالیت های من کدامند ؟  یعنی بزرگترین قورباغه کدام است. کاری که بیشترین نقش را در پیشبرد اهدافتان دارد. آن را پیدا کنید و سپس انجام دهید .

2.      کدام کار است که فقط و فقط من می توانم انجام دهم و تحول اساسی ایجاد کنم ؟

3.      بهترین استفاده ای که در حال حاضر می توانم از وقتم بکنم چیست ؟

/ 0 نظر / 165 بازدید