چکیده ای از کتاب قورباغه را قورت بده

 

اگر باید قورباغه زنده‌ای را بخوری هیچ فایده‌ای ندارد که مدت زیادی بنشینی و به آن نگاه کنی».
با مطالعه و بررسی هرچه بیشتر در مورد مردان و زنانی که درآمد بهتری داشته وسریع‌تر پیشرفت کرده‌اند ویژگی (عمل‌گرایی) به عنوان بارزترین و پایدارترین رفتاری که آنها در هر کاری از خود نشان می دهند خودنمایی می کند. افراد موفق و مؤثر کسانی هستند که مستقیماً به سراغ کارهای اصلی خود می‌روند و خود را موظف می کنند تا به طور مداوم و بدون آنکه ذهنشان منحرف شود به انجام آن کارها ادامه دهند تا آنها را به اتمام برسانند.
(شکست در عمل) یکی از مهمترین مشکلاتی است که امروزه در سازمان‌ها به چشم می‌خورد. بسیاری از مردم مشغله را با موفقیت اشتباه می‌گیرند. این قبیل افراد مدام حرف می‌زنند، مرتب جلسه تشکیل می دهند و برنامه های فوق‌العاده‌ای را طرح ریزی می‌کنند،‌اما در نهایت کار مفیدی انجام نمی دهند و به نتایج مطلوب دست پیدا نمی‌کنند.
حداقل 95 درصد از موفقیت شما در زندگی و کار بستگی به عادت‌های مختلفی دارد که به مرور زمان کسب می‌کنید،‌عادت تعیین اولویت‌ها، غلبه بر تنبلی مداومت در انجام مهم‌ترین وظایف یک مهارت ذهنی و جسمی است.
یکی از به اصطلاح بزرگ‌ترین رازهای موفقیت این است که شما واقعاً می‌توانید درخودتان یک «اعتیاد مثبت» نسبت به لذتی ایجاد کنید که از اطمینان، اعتماد و قابلیت حاصل از موفقیت ناشی می‌شود وقتی این اعتبار را درخود ایجاد کردید آن وقت بدون آنکه حتی دربارة آن فکر کنید زندگی خود را به نحوی سر و سامان خواهید داد که مدام کارها و پروژه‌های بزرگ‌تری را آغاز کنید و به انجام برسانید.
برای ایجاد عادت توجه و تمرکز برروی مهم‌ترین کارهای به سه ویژگی اساسی نیاز دارید که هرسه را می‌توان یادگرفت.
این سه ویژگی:            

  • تصمیم گیری
  • انضباط
  • اراده

هستند   . شما تبدیل به همانی می‌شوید که تجسم می کنید»
پس قورباغه را قورت بده!

1 ) سفره را بچینید
برای موفقیت یک ویژگی هست که فرد باید آن را داشته باشد و آن مشخص بودن هدف است. به بیان دیگر فرد باید بداندن که چه می خواهد و شدیداً خواستار بدست آوردن آن باشد.
دقیقاً تصمیم بگیرید که چه می‌خواهید. روشن بودن در این امور یک شرط اساسی است. پیش از شروع کار، هدف‌ها و تصمیم‌هایتان را بنویسید.

2 ) برای هر روز از قبل برنامه‌ریزی کنید
برنامه‌ریزی، آوردن آینده به زمان حال است تا بتوانید همین الآن کاری برای آن انجام دهید.
برنامه‌هایتان را روی کاغذ بیاورید. به ازای هر دقیقه ای که صرف برنامه‌ریزی می‌کنید، به هنگام اجرای آن پنج یا شش دقیقه در وقت خود صرفه جویی خواهید کرد.
یکی از مهمترین قوانن کارایی فردی «قانون 90/10» است.
این قانون می‌گوید:
10% وقت اولیه آی را که قبل از شروع کار صرف برنامه‌ریزی و تنظیم فعالیت‌های خود می‌کنید معادل 90% از وقتی را که در حین انجام فعالیت‌تا مصرف می‌کنید صرفه‌جویی می کند.

3 )  قانون 20/80 را در همه امور به کار بگیرید
ما همیشه وقت کمی داریم به شرط انکه هم بخواهیم و هم درست از آن استفاده کنیم.
(قانون 20/80‌) یکی از سودمندترین قوانین در زمینه مدیریت زمان و زندگی است نام دیگر آن «قانون پارتو» است که به افتخار بنیان گذار آن پارتو اقتصاددان ایتالیایی نامگذاری شده است. که در سال 1895 مطرح شده . وی متوجه شد که جامعه‌ای که در آن زندگی می کند مردم را می‌توان به طور طبیعی به دو دستته تقسیم کرد: گروه اول که وی به آنها «اقلیت بسیار مهم» می‌‌گوید جزء 20% افرادی هستند که از نظر اقبتصادی و اثر بخشی در صدر قرار دارند. گروه دوم که وی به آنها «اکثریت کم اهمیت» می‌گوید 80% را تشکیل می‌دهند که در سطح پایین جامعه قرار دارند.
وی بعدها کشف کرد که عملاً تمام فعالیت‌های اقتصادی تابع این قانون هستند، به عنوان مثال:
80% از نتایجی که شما به دست می‌آورید نتیجة 20% از فعالیتهای شماست.

4 )  پیامد کارها را درنظر داشته باشید:
میزان بزرگی و موفقیت هر فرد بستگی به این دارد که تا چه حد می‌تواند همه نیروهای خود را در یک کانال واحد بریزد .
مهم‌ترین و ضروری‌ترین کارهای شما آنهایی هستند که می‌توانند بیشترین تأثیر را چه مثبت و چه منفی روی کار و زندگی شما بگذارند. به جای تمرکز روی سایر کارها، تمام توجهتان را معطوف به این نوع کارها کنید.

5 ) روش الف ب پ را مدام به کار بگیرید
نخستین قانون موفقیت تمرکز است. یعنی همه نیروهای خود را روی یک نقطه متمرکز کنید، مستقیماً به سراغ همان نقطه بروید و به چپ و راست منحرف نشوید.
قبل از شروع لیستی از کارهایتان تهیه کنید و سپس آها را از نظر ارزش و ضرورت اولویت بندی کنید تا مطمئن شوید که همیهش در حال انجام مهم‌ترین کارهایتان هستید.


6 ) روی اهداف اصلی تمرکز کنید
وقتی همه نیروهای جسمی و ذهنی متمرکز شوند توانایی فرد برای حل مشکلات به طور حیرت انگیزی چند برابر می‌شود».
نتایجی را که باید قطعاً از کارتان بدست آورید تا بتوانید بگوئید که به خوبی از عهده کار برآمده اید مشخص کنید و در تمام مدت قاطعانه به دنبال به دست آوردن آنها باشید.

7 ) به قانون تشخیص ضرورت عمل کنید
تمرکز در معنای اصلی و درست کلمه توانایی، دقت و توجه ذهن روی یک موضوع واحد است.
هیچ وقت برای انجام همه کارها وقت کافی وجود ندارد اما همیشه برای انجام مهم‌ترین کارها وقت کافی هست.
کارهای مهم را اول انجام دهید و کارهایی را که در اولویت نیستند اصلاً انجام ندهید.

8 ) پیش از شروع، مقدمات کار را کاملاً فراهم کنید:
میزان کارایی شما هرچه باشد، توانایی‌های بالقوه شما بیشتر از آن است که تا کنون به فعل درآمده است .
آمادگی تمام و کمال قبل از شروع کار مانع عملکرد ضعیف می‌شود.

9 ) همیشه یک شاگرد باقی بمانید
تنها ابزار موفقیت که قطعاً به آن نیاز دارید، صرف نظر از اینکه کارتان چیست، این است که بیشتر و بهتر از آنچه از شما انتظار می‌رود کارایی داشته باشید و خدمات عرضه کنید .
هرچه در ارتباط با کارهای ضروری و مهم‌تان دانش و مهارت بیشتری به دست آورید، می‌توانید سریع‌تر آنها را شروع کنید و زودتر به اتمام برسانید.

10 ) استعدادهای منحصر به فرد خود را تقویت کنید
در کار خودتان را انجام دهید، اما نه فقط در حد وظیفه بلکه اندکی بیشتر و از روی سخاوت. همین مقدار اندک به اندازه تمام کار ارزش دارد».
دقیقاً مشخص کنید چه کاری است که در حال حاضر خیلی خوب انجام می‌دهید یا در آینده می‌توانید خیلی خوب انجام دهید،

 

/ 2 نظر / 27 بازدید
ع.م

خوب است لطفا مطالب دقیق تری در مورد چگونگی تمرکز ارائه بدید

....

با سپاس فراوان