نمونه ای از یک مدیر. سازمان و فکر خلاق

 

فکر خلاق:

نمونه­های زیادی از فکرهای خلاق در کارهای تبلیغاتی پدیدار می­شوند. برای مثال یک شرکت تبلیغاتی به نام اندیشه سبز، در تبلیغ انیمیشنی که برای سازمان محیط زیست ساخته شده، مانند: قند عسل. که با حرف­های عامیانه مردم را به این نکته مورد نظر خود جلب می­کند. یا انیمیشن دیگری برای تبلیغ "مای بی بی" که با موسیقی متفاوت و شاد کودکان و بزرگسالان را به خود جلب می­کند.

 

سازمان خلاق:

البته وجود سازمان خلاق وجود مدیر خلاق و ایده­ها و افکار خلاق را نیز در بر دارد.

خانه ریاضیات اصفهان در سال  با مشارکت اساتید دانشگاه­های صنعتی اصفهان، اصفهان و جمعی از دبیران ریاضی و با حمایت شهرداری اصفهان تشکیل شد.

اهداف اصلی خانه:

·         عمومی کردن ریاضیات

·         مطالعه تاریخ و کاربردهای ریاضی

·         مطالعه تاریخ و کاربردهای ریاضی

·         گسترش صحیح اطلاع­رسانی و تحقیق در میان جوانان

·         تشویق دانش­آموزان و دبیران به انجام کارهای گروهی

·         گسترش فرهنگ اطلاع رسانی

از نمونه کارهای خلاقانه این مرکز فعالیت­های دانش­آموزی و دانشجویی است:

فعالیت­های دانش­آموزی:

آغاز عضویت دانش­آموزان دبیرستانی در خانه ریاضیات با شرکت در هسته­های پژوهشی برای استفاده از منابع اطلاعاتی و انجام  کارهای تحقیقاتی گروهی است. در این راستا همواره کارگاه­های آموزشی برگزار می­شود که برنامه­های خلاقانه آموزش ریاضی را دارد. و مسابقه تیمی ریاضی با عنوان تونمنت شهرها که مسابقه بین­المللی است که از ایران فقط شهر اصفهان و تنها شهری است که مسابقه آن به شکل تیمی برگزار می­شود؛ شرکت دارد.

همکاری با شبکه مدرسه، (schoolnet) ایجاد ارتباط الکترونی بین مدارس و آشنا سازی دانش­آموزان با نحوه به کارگیری فناوری اطلاعات در آموزش، پژوهش و تولید صفحات وب مدارس توسط آنان.هر ساله نیز همایشی برای ارئه کارهای دانش­آموزان و بررسی فعالیت­ها برگزار می­شود که دانش­آموزان از سراسر ایران به همراه جمعی از معلمان ایرانی و خارجی گرد هم می­آیند و شناخت بیشتر و محیط مناسب­تری برای اشائه کار گروهی است.

یکی از شیوه­های جدید آموزش ریاضی به دانش­آموزان استفاده از وسایل آزمایشگاه خانه ریاضیات است.

فعالیت­های دانشجویی:

به منظور انجام کارهای پژوهشی مشترک دانشجویی به طور مستقیم یا از طریق وسایل الکترونیکی، دانشجویان تحت عنوان حلقه­های دانشجویی گرد هم می­آیند و با استفاده از امکانات خانه که با محققان خارج از کشور هم ارتباط برقرا می­کنند. از جمله فعالیت­های حلقه­ها کارآفرینی و تولید صفحات وب و CD، کارگاه­های آشنایی با نرم­افزارها، برگزاری سمینارهای علمی.

گرد هم آمدن دانش­آموزان، دانشجویان، معلمان و اساتید دانشگاه در کنار هم شیوه­ی نوین و محیط جالبی برای آموزش ریاضی به دانش­آموزان و حتی دانشجویان است. کما اینکه وجود  مهمان­های خارجی این مرکز (اساتید به نام ریاضی در جهان) و فعالیت­های خانه با مراکز ریاضی کشرهای دیگر زمینه کارهای وسیع­تر ریاضی را به وجود آورده است. معلمان و اساتید نیز در قالب میدان­های پژوهشی به فعالیت مشغولند.

هر ساله این مرکز جشنواره­ای در روز ریاضیات برگزار می­کند، که درآن فعالیت­های یک ساله بررسی می­شود.

از دیگر فعالیت­های این مرکز، آموزش رایانه و اینترنت به نابینایان، بررسی مسایل مربوط به آزمون ورودی دانشگاه (کنکور) و ... است.

 

آذر درخشان و مریم وزیری

 

 

/ 0 نظر / 259 بازدید