<!-- /* Font Definitions */ @font-face {font-family:"Cambria Math"; panose-1:2 4 5 3 5 4 6 3 2 4; mso-font-charset:0; mso-generic-font-family:roman; mso-font-pitch:variable; mso-font-signature:-1610611985 1107304683 0 0 159 0;} @font-face {font-family:Calibri; panose-1:2 15 5 2 2 2 4 3 2 4; mso-font-charset:0; mso-generic-font-family:swiss; mso-font-pitch:variable; mso-font-signature:-1610611985 1073750139 0 0 159 0;} @font-face {font-family:Tahoma; panose-1:2 11 6 4 3 5 4 4 2 4; mso-font-charset:0; mso-generic-font-family:swiss; mso-font-pitch:variable; mso-font-signature:1627400839 -2147483648 8 0 66047 0;} @font-face {font-family:"B Mitra"; panose-1:0 0 4 0 0 0 0 0 0 0; mso-font-charset:178; mso-generic-font-family:auto; mso-font-pitch:variable; mso-font-signature:8193 -2147483648 8 0 64 0;} /* Style Definitions */ p.MsoNormal, li.MsoNormal, div.MsoNormal {mso-style-unhide:no; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:""; margin-top:0in; margin-right:0in; margin-bottom:10.0pt; margin-left:0in; line-height:115%; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"Calibri","sans-serif"; mso-fareast-font-family:Calibri; mso-bidi-font-family:Arial;} h2 {mso-style-priority:9; mso-style-unhide:no; mso-style-qformat:yes; mso-style-link:"Heading 2 Char"; mso-margin-top-alt:auto; margin-right:0in; mso-margin-bottom-alt:auto; margin-left:0in; mso-pagination:widow-orphan; mso-outline-level:2; font-size:18.0pt; font-family:"Times New Roman","serif"; mso-fareast-font-family:"Times New Roman";} a:link, span.MsoHyperlink {mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; color:blue; text-decoration:underline; text-underline:single;} a:visited, span.MsoHyperlinkFollowed {mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; color:purple; mso-themecolor:followedhyperlink; text-decoration:underline; text-underline:single;} span.Heading2Char {mso-style-name:"Heading 2 Char"; mso-style-priority:9; mso-style-unhide:no; mso-style-locked:yes; mso-style-link:"Heading 2"; mso-ansi-font-size:18.0pt; mso-bidi-font-size:18.0pt; font-family:"Times New Roman","serif"; mso-ascii-font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-font-family:"Times New Roman"; mso-hansi-font-family:"Times New Roman"; mso-bidi-font-family:"Times New Roman"; font-weight:bold;} .MsoChpDefault {mso-style-type:export-only; mso-default-props:yes; font-size:10.0pt; mso-ansi-font-size:10.0pt; mso-bidi-font-size:10.0pt; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-fareast-font-family:Calibri; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-bidi-font-family:Arial;} @page Section1 {size:8.5in 11.0in; margin:1.0in 1.0in 1.0in 1.0in; mso-header-margin:.5in; mso-footer-margin:.5in; mso-paper-source:0;} div.Section1 {page:Section1;} -->

مجله فورچون برای رتبه‌بندی و انتخاب شرکت‌های برتر در هر حوزه براساس کیفیت خدمات و ایده‌های نوین به کار گرفته شده توسط شرکت‌ها اقدام به ارائه امتیاز به آنها کرده است.
طبق این امتیازدهی در حوزه کامپیوتر شرکت IBM با امتیاز 46/7 رتبه نخست را کسب کرده و به ترتیب شرکت Apple با امتیاز 44/7، شرکت Xerox با امتیاز 74/6، شرکت canon با امتیاز 61/6 و شرکت Hewlett-packard با امتیاز 48/6 رتبه‌های دوم تا پنجم را به خود اختصاص داده‌اند.
برترین‌های نرم‌افزاری
همچنین در حوزه کامپیوتر نرم‌افزار شرکت Intuit با کسب امتیاز 55/7 در صدر شرکت‌های نرم‌افزاری قرار گرفته و Autodesk با امتیاز 35/7 رتبه دوم این جدول را به خود اختصاص داده است.
شرکت Microsoft با امتیاز 73/6 و Electronic Arts با امتیاز 65/6 نیز رتبه‌های چهارم و پنجم را کسب کرده‌اند.
برترین‌های خدمات اینترنتی و خرده‌فروشی
در بخــش ارائـــه خدمـــات اینترنتی شــرکت (Inter Active Corp (IAC با امتیاز 23/8 رتبه اول، شرکت google با امتیاز 95/7 رتبه د وم، شرکت eBay با امتیاز 18/7 رتبه سوم و شرکت yahoo با امتیاز 77/6 رتبه چهارم را به خود اختصاص داده‌اند.
برترین‌های ارتباطات شبکه‌ای
در بخش Network communication نیز شرکت cisco system توانسته 73/7 امتیاز برای رتبه اول کسب کند و سپس corning با 62/7 امتیاز و Motorola با 60/7 امتیاز، Qualcomm با 50/7 امتیاز و Tellabs با 18/7 امتیاز رتبه‌های بعدی را کسب کرده‌اند.
برترین‌های مخابرات
در بخش Telecommunication نیز کمپانی Bellsoth دارای امتیاز 32/7 و رتبه نخست است و شرکت AT&T رتبه دوم را با امتیاز 09/7 کسب کرده است.
در حوزه مخابرات شرکت Verizon communications دارای امتیاز 00/7 و رتبه سوم، شرکت Comcast با امتیاز 90/6 و رتبه چهارم و شرکت cox communications با امتیاز 55/6 و رتبه پنجم توانسته‌اند در جدول برترین‌ها جای گیرند.
برترین‌های بانک‌ها و کارت‌های اعتباری
در بخش credit card cos نیز American Express 7/56 امتیاز کسب کرده و رتبه نخست این حوزه را به خود اختصاص داده است.
Bank of America
نیز رتبه دوم را با 45/7 امتیاز و wells fargo رتبه سوم را با 10/7 امتیاز و Wachovia رتبه چهارم را با 49/6 امتیاز و citigroup رتبه پنجم را با 41/6 امتیاز کسب کرده‌اند.
برترین‌های بازار سرگرمی
در بخش Entertainment مجله فورچون شرکت Walt Disney را با 08/8 امتیاز به عنوان نخستین کمپانی معرفی کرده است و New corp با 72/6 امتیاز بعد از آن قرار گرفته است.
رتبه سوم را نیز کمپانی Warner Music group با 29/6 امتیاز کسب کرده و Univision Communications با 13/6 امتیاز رتبه چهارم و Bertelsmann با 06/6 رتبه پنجم را به خود اختصاص داده‌اند.
برترین‌ها از سرمایه‌گذاری تا مسوولیت‌های اجتماعی
مجله فورچون در 8 بخش ابتکارات، مدیریت پرسنل، ثبات مالی، کیفیت مدیریت، استفاده از منابع مالی، مسوولیت‌های اجتماعی، سرمایه‌گذاری درازمدت و کیفیت محصولات و خدمات نیز تمامی شرکت‌ها را بدون لحاظ کردن حوزه فعالیت آنها دسته‌بندی کرده است
Open in new window

طبق این رتبه‌بندی در بخش ابتکارات و ابداعات شرکت Apple با 26/9 امتیاز رتبه نخست را دارد. شرکت google و Fedex که به ترتیب با 05/9 و 85/8 رتبه‌های بعدی را گرفته‌اند.
در بخش مدیریت پرسنل

شرکت Fedex و85/8 امتیاز برای رتبه اول کسب کرده است و Procter & Gamble با 84/8 رتبه دوم و   google با 74/8 رتبه سوم را دریافت کرده‌اند.

 بخش ثبات مالی

شرکت Exxon Mobil رتبه اول را با 57/9 امتیاز، CHS با 40/9 امتیاز رتبه دوم و Berkshire Hathaway با 31/9 امتیاز رتبه سوم را دریافت کرده‌اند.

بخش کیفیت مدیریت

  Procter & Gamble و 05/9 امتیاز برای رتبه اول دریافت کرده و General Electric با 9 امتیاز رتبه دوم را کسب کرده است. پس از آن نیز Kinder Morgan رتبه سوم را با 9امتیاز کسب کرده است.
بخش استفاده از منابع مالی

   Kinder Morgan با 70/8 امتیاز رتبه اول،‌ CHS با 67/8امتیاز رتبه دوم و EXXON Mobil با 57/8 امتیاز رتبه سوم را کسب کرده‌اند.
بخش مسوولیت‌های اجتماعی

 نیز CHS توانسته 89/8امتیاز برای رتبه اول کسب کند و پس از آن United Parcel  sevice با 82/8 امتیاز رتبه دوم را دارد.
در این بخشWhole Foods Marketو33/8 امتیاز برای رتبه سوم کسب کرده است.
بخش ســـرمایه‌گذاری‌های بلنـــد مدت

 شرکت CHS به عنوان نخستین با 89/8 امتیاز برگزیده شده و Berkshire Hathaway با84/8 امتیاز برای رتبه دوم و EXXON Mobil با 83/8 امتیاز برای رتبه سوم انتخاب شده است.
بخش کیفیت محصولات و خدمات

 شرکت FedEX توانست 94/8 امتیاز و رتبه اول،‌ شرکت Walt Disneyو76/8 امتیاز و رتبه دوم و شرکت Procter & Gamble نیز 73/8 امتیاز و رتبه سوم را کسب کرده‌اند.

مدیران خلاق وافکار بکر آنها

استیون پاوْل جابز زادهٔ ۲۴ فوریه ۱۹۵۱مدیر ارشد عملیاتی شرکت رایانه‌ای اپل و یکی از چهره‌های پیشرو در صنعت رایانه است. او به همراه استیو وزنیاک با بنیان گذاشتن شرکت اپل در سال ۱۹۷۶ و ارائه‌ٔ رایانهٔ اپل II، به مورد پسند عام قرار گرفتن مفهوم رایانهٔ خانگی کمک بسیار کرده است. بعده‌ها، او یکی از اولین افرادی بود که به ارزش تجاری بالقوهٔ رابط گرافیکی کاربر و موشواره‌ای که در مرکز تحقیقات شرکت زیراکس در پالوآلتو ساخته شده بود، آگاه گشت و بر افزوده شدن این فناوری‌های نوین به رایانه‌ٔ اپل مکینتاش نظارت کرد. امروزه، به‌عنوان مدیر ارشد عملیاتی شرکت اپل، جابز به ‌ نجات دهندهٔ اصلی این شرکت معروف شده‌است. خصوصاً پس از به نتیجه رسیدن ایده‌ای که وی اصرار و علاقه‌ای شخصی به آن داشته است؛ آی‌پاد. همچنین او نائب‌رئیس و مدیر عامل استودیوی پویانمایی پیکسار نیز بوده است . این شرکت یکی از شرکت‌های پیشرو در زمینه‌ٔ تولید محصولات سینمایی‌ای است که از پویانمایی رایانه‌ای استفاده می‌کنند.
تلفن همراه آی‌فن اپل به پنج دلیل به عنوان نوآورانه‌ترین محصول سال 2007 در فهرست بهترین اختراع سال انتخاب شد این تلفن همراه از فناوری‌های بسیار مهمی از جمله فناوری‌های مربوط به علوم مولکولی، روباتیک و نظامی برخوردار است. همچنین این تلفن همراه علاوه بر طراحی زیبا، غنی از عملکردهای دردسترس با حداکثر استفاده آسان است.

لز سوی دیگر کیفیت بالای این محصول موجب شد که در هفته‌های اول عرضه، بسیاری از تولیدکنندگان بزرگ تلفن همراه از این تولید کپی‌برداری کنند. این در حالی است که آی‌فن اولین تلفن همراهی است که اپل وارد بازار کرده است.

مدیران خلاق شرکت سونی

روز هفتم مه سال ۱۹۴۶ ماسارو ایبوکا و آکیو موریتا شرکت مشترک خویش را با نام «توکیو تسوشین کوگیو» که بعدها به سونی تغیر نام داد  تاسیس کردند. بدین ترتیب دو مهندس نابغهدر خاکسترهای جنگ جهانی دوم یک اسطوره را آغاز کردند شعار اصلی آنان که در حقیقت شعار شرکت سونی بود «ما تکنولوژی مورد نیازمان را خود ابداع کرده و رواج می دهیم تا بدین ترتیب از مشکلاتی که شرکت های بزرگ به آن دچار هستند اجتناب کرده باشیم» این شرکت پس از چند اختراع ناموفق توانست در سال 1953 وضع شرکت تغییر کرد در آن روزها اکیو موریتا توانست اختراع یک شی کوجک را از شرکت وسترن الکتریک به نام ترانزیستور  را بخرد که بوسیله ی آن توانستند کوچک ترین رادیوی دنیا اولین تلویزیون تمام ترانزیستوری دنیا، اولین دستگاه ضبط ویدیویی ترانزیستوری، یک سیستم تلویزیون رنگی «تری نیترون» و بسیاری ابداعات بزرگرا  شکل دهند. از میان ابداعات مذکور شاید بتوان گفت واکمن و دستگاه های استریوی قابل حمل در جیب شلوار تا به امروز مشهورترین آنها بوده اند. البته شکست هایی هم وجود داشته اند: از آنجایی که ایبوکا و موریتا مغرورتر از آن بودند که سیستم ابداعی ویدیویی خویش موسوم به بتاماکس را در اختیار دیگران قرار دهند، سیستم VHS که توسط رقیب اصلی یعنی شرکت ماتسوشیتا اختراع شده بود در جهان به قدرت اول بدل شده است. با این حال در مورد تکنولوژی «دیسک فشرده» (کمپاکت دیسک) که توسط سونی و فیلیپس ابداع شده بود، اشتباه مذکور تکرار نشد. البته تحقیقات و فناوری همواره تنها یکی از بسترهای فعالیت در داستان شرکت سونی بوده اند. عامل دوم و موتور مهم حرکت مفاهیمی بوده اند که بنیانگذاران شرکت از نتایج حاصل از جنگ جهانی دوم آنان را به دست آورده اند. احساس حسادت و رقابت با آمریکا همانقدر در ایبوکا و موریتا ریشه دوانده بودند که حس بخشش و اعتقاد به لزوم یادگیری از غرب.

جف بیزایس- بنیانگذار شرکت آمازون

   Jeff   پسر ارشد « Miguel Bezos» مدیر کمپانی «Exxon» می باشد. از همان دوران کودکی نبوغ ویژه ای برای انجام کارهای خارق العاده و نو داشت . در فاصله سال های ۱۹۹۰ تا ۱۹۹۴ ، «Bezos» وارد کمپانی «D.E Shaw» شد و با خلق پیچیده ترین سیستم تکنولوژیکی مالی، قدرت آن را در «Wall Street» فزونی بخشید و سرانجام در سمت مدیر ارشد گروه و مجددا به عنوان جوان ترین مدیر به کار مشغول گردید. وی که تخصص ویژه ای در کامپیوتر داشت، با پدیدار شدن تجارت الکترونیک تصمیم گرفت تا از تخصص خود در این نوع تجارت نیز استفاده نماید. از این رو همراه همسرش «Mackenzie» که یک رمان نویس بود و علاقه فراوانی به مطالعه کتب گوناگون داشت، سایت «Amazon.com» را بنا کرد. البته شکل اولیه سایت و نحوه کاربری آن اصلا قابل مقایسه با نوع فعلی در آن نبود چرا که آنها در ابتدا اصلا توجه تصور چنین تجارت عظیمی را نداشتند. قصد آنها فروش کتاب ، CD و نوارهای موسیقی و فیلم در محدوده ای اندک بود اما بازگذشت زمان و درک نیاز جوامع بشری « Bezos» کم کم آن را ارتقا داد به شکل فعلی اش رساند.

جورج استمن- بنیانگذار شرکت کداک

امروزه از «George Eastman» موسس کمپانی بزرگ «Eastman Kodak» به عنوان پدر صنعت عکاسی مدرن و نوین یاد می‌شود. او در سال ۱۸۵۴ در یکی از روستاهای «نیویورک» دیده به جهان گشودهنگامی که ۲۳ سال بیشتر نداشت یکی از همکارانش با مشاهده فعالیت‌های خستگی‌ناپذیر او پیشنهاد کرد که تعطیلات آخر هفته را به همراه مادر و خواهرانش به خارج از شهر بروند و به تفریح بپردازند. در میان کلام همکار دلسوز پیشنهادی مطرح شد که سرآغاز تحول زندگی «George» و تکنولوژی بشر به حساب می‌آمد. او گفت که برای ثبت خاطره آن روز گردش «George» دوربینی تهیه نماید و از خانواده‌اش چند عکس یادگاری بگیرد.
اگر چه «George» دوربینی اجاره کرد اما هرگز تعطیلات آخر هفته را در بیرون از خانه نگذراند. سنگینی، حجم و گرانی مبلغ تهیه یک دوربین و یا حتی یک عکس تمامی فکر او را به خود مشغول ساخته بود. «آیا امکان ظهور دوربینی جدید با خصوصیات کاملاً متفاوت وجود ندارد؟یکسال بعد با کمک‌های مالی «Henry Strong» کمپانی «Eastman Dry Plate» برپا شد و به سبب فعالیت‌های شدید «George» در آن دیگر مجبور به استعفا از بانک شد. در سال ۱۸۸۴ فعالیت‌های کمپانی «Eastman» که حال به یک کمپانی تولید فیلم تبدیل شده بود گسترش یافت و او توانست فیلم‌های حلقه‌ای را جایگزین نگاتیوهای شیشه‌ای نماید که با استقبال بسیار بی‌نظیری مواجه شد در سال ۱۸۸۸ «Eastman» نام «Kodak» را برای کمپانی و محصولات خود برگزید